Založ si blog

Jeden jazyk pre celý svet!

Skôr ako vôbec urobíme prvý krok v  komunikovaní s inou kultúrou, potrebujeme viesť dialóg v spoločnom jazyku ktorému budú rozumieť všetky zúčastnené strany.

Keďže v dnešnom svete nie je možné, aby väčšina ľudí (možno 90%) po celom svete zvládla bežne čo i len 3 jazyky na komunikatívnej úrovni. Preto sa v rôznych obdobiach vyskytoval dominantný jazyk, ktorý sa dostal na úroveň medzinárodného jazyka. Dnes túto úlohu zástava angličtina.

Aké sú nevýhody angličtiny?

Angličtina sa vplyvom globalizácie , odštartovanej Spojenými štátmi americkými, dostala na úrovne jazyka, ktorého znalosť je viac dôležitá než znalosť vlastného jazyka.

No však, nie je úplne ideálny jazyk. Jednou  s jej najväčších nevýhod je diskriminácia. Môžeme si zobrať príklad Európskej únie. V rámci EÚ je zaručená ochrana kultúr a jazykov jednotlivých národov a zároveň ich rovnosť a možnosť ich požívania v pracovnej, štátnej i kultúrnej sfére na clom jej území. Čo je pri 27 jazykoch utópia. No však funkcia takéhoto jazyka plní angličtina, vďaka ktorej sú občania napr. Veľkej Británie zvýhodňovaní vo všetkých oblastiach v rámci EÚ.(Pracovne príležitostí, ,   účasť na grantových projektoch EÚ, ktorých pracovaním jazykom je takmer vždy angličtina, možnosť stáže, štúdia a.p )

Študenti vo Veľkej Británii sa nemusia učiť žiaden cudzí jazyk a môžu sa naplno  venovať svojmu štúdiu a príprave na budúce povolanie môžu tak obsiahnuť omnoho väčšie vedomosti, zatiaľ čo naši študenti venujú veľkú časť štúdia práve výučbe angličtiny a aj napriek tomu nikdy nedosiahnu čo i len úroveň bežného študenta strednej školy v Británii. A práve na základe toho majú študenti vo Veľkej Británii oveľa lepšie podmienky a možnosť uplatnenia na európskom trhu lepšiu ako ktokoľvek v EÚ. Nehovoriac, o tom že angličtina je pre napočetnejšiu jazykovú skupinu v Európe – Slovanov , neprirodzený jazyk.

Možné riešenie ?

Riešenia by mohlo byť jednoduché, a síce zavedenie Esperanta ako hlavného komunikačného jazyka v EÚ. Esperanto je umelo vytvorení jazyk , ktorého základom je mnoho svetových jazykov. Je staré vyše 100 rokov,  ešte pred druhov svetovou vojnou sa mal sať hlavným  komunikačným európskym jazykom , no však Francúzsko zablokovalo tento proces.

Je tento jazyk náročný ?

Podľa lingvistu Petra Baláža, je to najľahší jazyk na svete s ustálenou gramatikou. Najväčšou výhodami sú : Gramatika bez jedinej výnimky a  rovnaká písaná aj hovorená forma.

Pre ukážku vám popíšem časovanie v esperante , porovnajte to s angličtinou a utvoríte si obraz o jednoduchosti jazyka.

 

Ja som (Prítomní čas) -as

Ja som bol (Minulí čas) – is

Ja budem (Budúci čas) –os

Mi estas

Mi estis

Mi estos

Platí to pre všetky slovesa.

 

Ešte pridám slovotvorbu :

 

Peklo (Pods. mená) –o

Pekelný (Príd. Mená) – a

Peklá (Množné číslo) –j

Infero

Infera

Inferoj

 

Keď je také , ľahké prečo sa Esperanto nestalo globálny komunikačný jazyk?

Podľa môjho názoru, je to ovplyvnené USA a štátmi Commonwealthu.

Tieto majú jedinečné postavenie vo svete a určite ho nechcú stratiť a preto nikdy nepodporia Esperanto. A samozrejme USA a Veľká Británia majú niekoľkomiliardový biznis s celosvetovej výučby angličtiny. Pokiaľ aj naďalej budú ekonomickým lídrom USA a štáty, dokonca aj národne hrdé napr. Francúzsko, sa podriadia vplyvu angličtiny a anglickej kultúre je jeden jazyk pre celý svet utópiou. Ale ako vidíme z vývoja globálne situácie všetko môže byť zakrátko inak.

Čo si myslíte vy?

 

 

Slováci a ich susedia -Panonski susedia

04.02.2012

Slováci a Maďari Slováci a ich susedia -Panonsky susedia Dnes, prinášam „krátky” pohľad do slovensko -maďarských dejín. Táto verzia nie je skompletizovaná ani zredigovaná verzia viac »

Revolúcia v Tunisku – Jazmínová revolúcia.

29.01.2011

Sídlo blogu na - http://viewextra.blogspot.com/ Rozhodol so sa napísať blog o udalosti , ktorá ma veľmi prekvapila . Tou udalosťou bola práve vlna protestov v krajine v ktorej by som to nečakal viac »

Neznámy hrdina

26.01.2011

Neznámy hrdina Sídlo blogu na - http://viewextra.blogspot.com/ Je to práca o Pavelovi Havaldovi , o účasti slovenský vojakov vo vojne proti ZSSR, o Slovenskom národnom povstaní, a regionálnych viac »

automobilka, volkswagen, výroba,

Automobilky žiadajú päť opatrení, ktoré udržia Slovensko na špici

28.03.2017 17:14

Udržanie konkurencieschopnosti automobilového priemyslu na Slovensku si vyžaduje plnenie piatich bodov, vyplýva z konferencie.

Prešov, doprava

Lepší Prešov chce v piatok zastaviť dopravu aj v Bratislave

28.03.2017 16:51

Združenie Lepší Prešov chystá na piatok blokádu premávky pri bratislavskej autobusovej stanici. Chcú tak tlačiť na stavbu obchvatu Prešova.

Ivo Nesrovnal

Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, tvrdí Asociácia hier

28.03.2017 16:44

Asociácie zábavy a hier tvrdí, že Nesrovnal ohrozuje reguláciu hazardu, Primátor odkázal, že im ide iba o peniaze. Poslanci budú o hazarde rozhodovať v stredu.

Hamburg, policajné auto, vrak, zhorený

Pri proteste proti summitu G20 podpálili v Hamburgu policajné vozidlá

28.03.2017 16:31

Ľavicoví demonštranti sa prihlásili k zodpovednosti za podpálenie šiestich policajných vozidiel v Hamburgu.

Ján Valášek

Blog hlavne o politike a histórií. Sídlo blogu na viewextra.blogspot.com/

Štatistiky blogu

Počet článkov: 4
Celková čítanosť: 14525x
Priemerná čítanosť článkov: 3631x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy